Dallime mes rishikimeve të "Adaks"

672 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Addax (nasomaculatus Addax), i njohur edhe si antilopa , është një specie e rrezikuar në mënyrë kritike e antilopa jeton në shkretëtirën Saharasë. Siç sugjerohet nga emri i saj...)
 
'''Addax (nasomaculatus Addax)''', i njohur edhe si antilopa , është një specie e rrezikuar në mënyrë kritike e antilopa jeton në shkretëtirën Saharasë. Siç sugjerohet nga emri i saj alternative, kjo antilopë e zbehtë e ka të gjatë, brirë të përdredhur. Ajo është e lidhur ngushtë me Oryx, por ndryshon nga antilopat tjera duke pasur dhëmbë të mëdha katrore si kafshët dhe pa gjëndra tipike fytyrës. Edhe pse tepër të rralla në habitatin e tij të lindjes për shkak të gjuetisë të parregulluara, ajo është mjaft e zakonshme në robëri. [1] Ata janë gjuajtur ndonjëherë si trofe në SHBA[[ShBA]].
 
[[Kategoria:kafshëKafshë]]
 
[[ar:مها أبو عدس]]
[[av:Аддакс]]
[[az:Addaks]]
[[br:Adaks]]
[[ca:Addax]]
[[cs:Adax núbijský]]
[[de:Mendesantilope]]
[[el:Άδακας]]
[[en:Addax]]
[[es:Addax nasomaculatus]]
[[fr:Addax]]
[[gl:Addax]]
[[ko:아닥스]]
[[it:Addax nasomaculatus]]
[[he:דישון (בעל חיים)]]
[[kk:Аддакс]]
[[lt:Adaksas]]
[[hu:Addax]]
[[nl:Addax]]
[[ja:アダックス]]
[[mhr:Аддакс]]
[[pl:Adaks]]
[[pt:Adax]]
[[ru:Аддакс]]
[[sr:Адакс антилопа]]
[[fi:Mendesinantilooppi]]
[[sv:Addaxantilop]]
[[tl:Addax nasomaculatus]]
[[th:แอดแดกซ์]]
[[tr:Addaks]]
[[udm:Аддакс]]
[[uk:Адакс]]
[[zh:旋角羚]]