Dallime mes rishikimeve të "Kitara"

4 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.5.4) (roboti shtoj: csb:Gitara)
v
[[Skeda:Guitar 1.jpg|thumb|200px|[[Kitara klasike]] braziliane"Di Giorgio"]]
 
 
'''Kitara''' eshte nje instrument muzikor i familjes [[kordofone]] Kitara standarde ka gjashte tela, por edhe kitarat me kater, shtate, tete, nente, dhjete, njembedhjete, dymbedhjete, trembedhjete dhe tetembedhjete tela jane ne dispozicion. Dy familjet kryesore te kitares jane [[kitarat elektrike]] dhe [[kitarat akustike]]. Tre lloje kryesore te kitares akustike jane kitare klasike (me fije najloni),kitare me tela celiku dhe kitare archtop.
Kitarat jane njohur si nje nga instrumentet kryesore ne [[flamengo]], [[jazz]], [[blues]], [[country]], [[mariachi]], [[rock]] dhe shume forma te tjera te popit. Ato mund te jene gjithashtu nje instrument solo klasik. Kitarat mund te luhen akustikisht, toni eshte i prodhuar nga dridhje te telave, qe perforcohen nga organi i kitares, i cili eshte si nje dhome te madhe brenda se ciles tingujt perplasen dhe pasqyrohen, ose ato mund te mbeshteten ne nje perforcues, qe mund te manipuloje ton elektronike. Kitara e tille, elektrike, u fut ne 1930, dhe ajo ka vazhduar qe te kete nje ndikim te thelle ne kulturen popullore qe nga atehere.