Dallime mes rishikimeve të "Václav Havel"

185 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: br:Václav Havel)
No edit summary
[[Skeda:Vaclav Havel IMF.jpg|thumb|right|250px|Vaclav Havel]]
'''Vaclav Havel''' lindi më 5 tetor [[1936]] dhe vdiq më 18 dhjetor [[2011]] , në [[Praga|Pragë]], ështëishte nje politikan çek.
== Biografia ==
'''Vaclav Havel''' lindi në nji familje ndërmarrese dhe intelekuale e cila ka qenë e lidhur me ngjarjet e viteve 1920 dhe 1940. Kjo ka qenë arsyeja që rgjimi komuunist nuk e ka lejuar të studijoj . Ky ka qenë shkaku i shkuarjes së tij në laboratorin kimik. Si i ri u dallua me dramat e tija të cilat u botuan dhe e afirmuan. Ka qenë pjesëmarrës aktiv i ngjarjeve të vitit 1968. Kjo ka qenë arsyeja që autoritetet e kan përcjellë dhe shpesh e kan keqtrajtu. Në burg ka qëndruar 4 vite.
 
Si kryetar i Forumit civil ka qenë njëri nga ata me të cilët komunistët u detyruan të bëjnë negociata. Nga viti 1989 deri 1992 ka qenë kryetari i nëntë i Çekisë. Vdiq në moshën 75 vjeçare pas një sëmundje të keqe. Havel do të mbahet mend si presidenti i fundit i Çekosllavakisë dhe i pari i Çekisë.
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user