Dallime mes rishikimeve të "Václav Havel"

2.875 bytes added ,  10 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 31.57.241.214 (diskutimet) në versionin e fundit nga 109.69.6.245.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqja u zëvendësua me 'خفه شو ننه قحبه')
v (U kthyen ndryshimet e 31.57.241.214 (diskutimet) në versionin e fundit nga 109.69.6.245.)
[[Skeda:Vaclav Havel IMF.jpg|thumb|right|250px|Vaclav Havel]]
خفه شو ننه قحبه
'''Vaclav Havel''' lindi më 5 tetor [[1936]] dhe vdiq më 18 dhjetor [[2011]] , në [[Praga|Pragë]], ishte nje politikan çek.
== Biografia ==
'''Vaclav Havel''' lindi në nji familje ndërmarrese dhe intelekuale e cila ka qenë e lidhur me ngjarjet e viteve 1920 dhe 1940. Kjo ka qenë arsyeja që rgjimi komuunist nuk e ka lejuar të studijoj . Ky ka qenë shkaku i shkuarjes së tij në laboratorin kimik. Si i ri u dallua me dramat e tija të cilat u botuan dhe e afirmuan. Ka qenë pjesëmarrës aktiv i ngjarjeve të vitit 1968. Kjo ka qenë arsyeja që autoritetet e kan përcjellë dhe shpesh e kan keqtrajtu. Në burg ka qëndruar 4 vite.
 
Si kryetar i Forumit civil ka qenë njëri nga ata me të cilët komunistët u detyruan të bëjnë negociata. Nga viti 1989 deri 1992 ka qenë kryetari i nëntë i Çekisë. Vdiq në moshën 75 vjeçare pas një sëmundje të keqe. Havel do të mbahet mend si presidenti i fundit i Çekosllavakisë dhe i pari i Çekisë.
 
== Lidhje të jashtme ==
 
* [http://www.vaclavhavel.cz/ Václav Havel]
* [http://hrad.cz/cz/prezident_cr/havel.shtml Václav Havel si kryetatr i R. Çeke] (cs)
 
{{commonscat|Вацлав Хавел}}
{{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Politikanë çek]]
[[Kategoria:Çeki]]
 
[[ar:فاتسلاف هافيل]]
[[az:Vatslav Havel]]
[[bcl:Vaclav Havel]]
[[be:Вацлаў Гавел]]
[[be-x-old:Вацлаў Гавэл]]
[[bg:Вацлав Хавел]]
[[br:Václav Havel]]
[[ca:Václav Havel]]
[[cs:Václav Havel]]
[[cy:Václav Havel]]
[[da:Václav Havel]]
[[de:Václav Havel]]
[[diq:Václav Havel]]
[[el:Βάτσλαβ Χάβελ]]
[[en:Václav Havel]]
[[eo:Václav Havel]]
[[es:Václav Havel]]
[[et:Václav Havel]]
[[eu:Václav Havel]]
[[fa:واتسلاو هاول]]
[[fi:Václav Havel]]
[[fr:Václav Havel]]
[[fy:Václav Havel]]
[[ga:Václav Havel]]
[[gl:Václav Havel]]
[[he:ואצלב האוול]]
[[hr:Václav Havel]]
[[hsb:Václav Havel]]
[[hu:Václav Havel]]
[[id:Václav Havel]]
[[io:Václav Havel]]
[[it:Václav Havel]]
[[ja:ヴァーツラフ・ハヴェル]]
[[ka:ვაცლავ ჰაველი]]
[[ko:바츨라프 하벨]]
[[ku:Václav Havel]]
[[ky:Гавел, Вацлав]]
[[la:Venceslaus Havel]]
[[lb:Václav Havel]]
[[lmo:Václav Havel]]
[[lt:Václav Havel]]
[[lv:Vāclavs Havels]]
[[mk:Вацлав Хавел]]
[[mr:वाक्लाव हावेल]]
[[nl:Václav Havel]]
[[nn:Václav Havel]]
[[no:Václav Havel]]
[[oc:Václav Havel]]
[[pl:Václav Havel]]
[[pt:Václav Havel]]
[[qu:Václav Havel]]
[[ro:Václav Havel]]
[[ru:Гавел, Вацлав]]
[[scn:Václav Havel]]
[[simple:Václav Havel]]
[[sk:Václav Havel]]
[[sl:Václav Havel]]
[[sr:Вацлав Хавел]]
[[sv:Václav Havel]]
[[tr:Václav Havel]]
[[uk:Вацлав Гавел]]
[[vi:Václav Havel]]
[[yo:Václav Havel]]
[[zh:瓦茨拉夫·哈维尔]]
[[zh-yue:哈維爾]]