Ndryshimi mes inspektimeve të "Talini"

348 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|sipërfaqja = 158
|cilishtet = [[Estonia]]
|cilirrethe = Harjumaa
|adresaekuvendit = rruga nr.
|numriipostes = vetëm nr.
|prefiksi = +372
|faqezyrtareekuvendit = [http://www.tallinn.ee/ www.tallinn.ee]
|kryetarimomental = Edgar Savisaar
|partiaudheheqese = Partia e Qendrës
|shënim =
}}
 
'''Talini''' është [[kryeqyteti]] dhe qyteti më i madh i [[Estonia|Estonisë]] me sipërfaqe prej 159.2 km² dhe popullsi prej 415 416 banorësh. Gjendjet në pjesën veriore të Estonisë, 80 km më në jug se [[Helsinki]]. Qyteti i vjetër i Talinit është një ndër qytetet e vjetra më të ruajtura në Evropë, dhe vizitohet nga më shumë se 1 milion turistë çdo vit.
'''Talin'''i është [[kryeqyteti]] i [[Estonia|Estonisë]].
 
== Pak histori ==
Anonymous user