Ndryshimi mes inspektimeve të "Shoshani"

741 bytes added ,  8 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: mk:Шошан)
v
[[Category:Fshatra{{Fshat në Shqipëri]]
'''Shoshani''' është një fshat në [[Komuna Margegaj|Komunën Margegaj]], [[Rrethi i Tropojës |Rrethi i Tropojës]]. Fshati Shoshan, i permendur si vendbanim qe ne kohe te hershme, eshte vendosur ne pellgun e Valbones, ne trekendeshin e formuar nga lumi i Valbones, dega e tij Lumi i Gashit (Mollareka) dhe mali qe ngrihet thike ne veri. Ne perendim te fshatit, aty ku nise Gryka e Dragobise (Lugina e Valbones), ka qene nje kala e lashte e njohur nga vendasit si Kalaja e Qytetit.
| Emri = Shoshani
| Emri (Rasa dhanore) = Shoshanit
| Figura =
| Shteti = Shqipëria
| Rrethi = Rrethi i Tropojës
| Komuna = Komuna Margegaj
| Kodi postar =
| Sipërfaqja =
| Popullsia =
| Regj. i popullsisë =
| Dend. e popullsisë =
| Faqja zyrtare =
<!--- Koordinatat ---->
| Gjerësia =
| Gjatësia =
| Lartësia =
}}
'''Shoshani''' është një [[Fshati|fshat]] në [[Komuna Margegaj|Komunënkomunën Margegaj]], [[Rrethirrethin ie Tropojës]] |Rrethi i Tropojës[[Shqipëria|Shqipërisë]]. Fshati Shoshan, i permendur si vendbanim qe ne kohe te hershme, eshte vendosur ne pellgun e Valbones, ne trekendeshin e formuar nga lumi i Valbones, dega e tij Lumi i Gashit (Mollareka) dhe mali qe ngrihet thike ne veri. Ne perendim te fshatit, aty ku nise Gryka e Dragobise (Lugina e Valbones), ka qene nje kala e lashte e njohur nga vendasit si Kalaja e Qytetit.
 
Në afërsi të fshatit,pranë shtratit të [[Valbona (lum)|Valbonës]], në lartësinë 350 m mbi nivelin e detit gjendet një burim të madh karstik, që del në kontaktin litologjik midis depozitimeve fluvio-glaciare dhe shkëmbinjëve rrënjësore. Forma e tij është ajo e një hinke ku uji del me presion nga poshtë. Ka prurje rreth 1000 l/sek, ujë të pastër dhe të ftohtë. Krijon një mjedis shumë tërheqës. Ka vlera shkencore (gjeologjike, gjeomorfologjike, hidrologjike), kulturore, didaktike dhe turistike.
Fshati Shoshan është vendi i lindjes i patriotit të shquar të kombit [[Haxhi Zeka]].
 
<!-- == Gjeografia == -->
{{AL-gjeo-cung}}
<!-- == Historia == -->
[[Category:Fshatra në Shqipëri]]
<!-- == Demografia == -->
== Shih edhe ==
{{Komuna Margegaj}}
{{SQ-Administrata-Cung}}
 
[[Kategoria:Fshatra në Shqipëri]]
[[Kategoria:Fshatra në Rrethin e Tropojës]]
[[Kategoria:Vendbanime në Shqipëri]]
 
[[mk:Шошан]]