Ndryshimi mes inspektimeve të "Talini"

9 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Talini''' është [[kryeqyteti]] dhe qyteti më i madh i [[Estonia|Estonisë]] me sipërfaqe prej 159.2 km² dhe popullsi prej 415 416 banorësh. Gjendjet në pjesën verioreveriperëndimore të Estonisë, 80 km më në jug se [[Helsinki]]. Qyteti i vjetër i Talinit është një ndër qytetet e vjetra më të ruajtura në Evropë, dhe vizitohet nga më shumë se 1 milion turistë çdo vit.
 
== Pak histori ==