Dallime mes rishikimeve të "Xheladin Rumiu"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: id:Jalaluddin Rumi)
'''Xhalal ad din Muhamed Rumi''', i quajtur '''Mevlana''' ka lindur më [[30 shtator]] [[1207]] dhe ka vdekur më [[17 dhjetor]] [[1273]], ka qenë poet, jurist dhe teolog persian.
 
Ka lindur në [[Balh]] sot në ([[Afganistani|Afganistan]]), dhe vdiq në [[Коnja]] (në Turqi. Poezitë e tij janë të shkruara në persisht dhe lexohen gjithandej në [[Iran]], [[Afganistan]], [[Тaxhikistan]], [[Uzbekistan]], ndërsa të përkthyera në [[Тurqi]], [[Аzerbejxhan]], [[ShBA]] dhe në Azinë jugore. Ai ka jetuar në kohën e Selxhukëve ai përveç në persisht ka shkruajtur edhe në arabisht greqisht dhe në turqisht.
 
Vlerat e Rumit i tejkalojnë kufijt nacional dhe etnik gjatë shekujve ai ka pasur ndikim të madh në poezinë persiane, urdu dhe në poezinë turke. Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të botës.
Anonymous user