Ndryshimi mes inspektimeve të "Xheladin Rumiu"

269 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Xhalal ad din Muhamed Rumi''', i quajtur '''Mevlana''' ka lindur më [[30 shtator]] [[1207]] dhe ka vdekur më [[17 dhjetor]] [[1273]], ka qenë poet, jurist dhe teolog persian.
 
Ka lindur në [[Balh]] sot ([[Afganistani|Afganistan]]), dhe vdiq në [[Коnja]], (nësot Turqi. Poezitë e tij janë të shkruara në persisht dheku lexohen gjithandej në [[Iran]], [[Afganistan]], [[Тaxhikistan]], [[Uzbekistan]], ndërsadhe jane përkthyerate perkthyera [[Тurqi]],ne [[Аzerbejxhan]],shume [[ShBA]] dhe nëgjuhe Azinëte jugorebotes. AiRumi ka jetuar në kohën e Selxhukëve aidhe ka shkruar, përveç se në persisht ka shkruajtur edhe në arabisht, greqisht dhe ne turqisht.
 
Vlerat e Rumit i tejkalojnë kufijt nacional dhe etnik gjatë shekujve ai ka pasur ndikim të madh në poezinë persiane, urdu dhe në poezinë turke. Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të botës.
 
[[Kategoria:Juristë]]
Anonymous user