Dallime mes rishikimeve të "Xheladin Rumiu"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Xhalal ad-Dīn Muhamed Balkhī''', i njohur dhe si '''Xhalal ad-Dīn Muhamed Rumi''', gjithashtu i njohur dhe me emrin '''Mevlana''' ka lindur më [[30 shtator]] [[1207]] dhe ka vdekur më [[17 dhjetor]] [[1273]], ka qenë poet, mistik, jurist dhe teolog persian.
 
Ka lindur në [[BalhBalkh]] sot ([[Afganistani|Afganistan]]), dhe vdiq në [[Коnja]], sot Turqi. Poezitë e tij janë të shkruara në persisht ku lexohen në [[Iran]], [[Afganistan]], [[Тaxhikistan]], [[Uzbekistan]] dhe jane te perkthyera ne shume gjuhe te botes. Rumi ka jetuar në kohën e Selxhukëve dhe ka shkruar, përveç se në persisht, edhe në arabisht, greqisht dhe ne turqisht.
 
[[Kategoria:Juristë]]
Anonymous user