Ndryshimi mes inspektimeve të "Sarina"

1 byte added ,  8 vjet më parë
formulae
v (r2.7.1) (roboti shtoj: sr:Sarin)
(formulae)
[[FiguraFile:Sarin-skeletal Structural Formulae V.png1.svg|thumb|Formula strukturore e sarinës300px|right|Sarina]]
 
'''Sarina''' është një substancë kimike luftarake. Emërimi sistematik është Metil-fluor-fosfonacid- isopropyl-ester. Formula kimike është CH<sub>3</sub>P(O)(F)OCH(CH<sub>3</sub>)<sub>2</sub>. Emrin e saj trivial e ka nga zbuluesit e saj: '''S'''chrader, '''A'''mbros, '''R'''üdiger dhe L'''in'''de.
20

edits