Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

379 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: sh:Abuja)
[[SkedaFile:aubnatAbuja.jpg|right|thumb|275x250px250px|Asambleja Kombëtare Nigerjane, Abuja.]]
 
[[Skeda:Abuja skyline.jpg|Skyline Of Abuja Central District|thumb|right|275x250px]]
[[Skeda:Abujab.jpg|Central Bank of Nigeria Headquarters in Abuja|thumb|right|275x250px]]
 
 
[[Skeda:abujashop.jpg|right|thumb|275x250px|One of Abuja's smaller shopping centers.]]
[[Skeda:abujapark.jpg|right|thumb|275x250px|Abuja Millennium Park.]]
 
 
'''Abuja''' është kryeqytet i [[Nigeria|Nigerisë]]. Ai është i vendosur në qendër të Nigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[Nigeria]]së më [[12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit të 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.