Ndryshimi mes inspektimeve të "Vladimir Lenini"

104 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Skeda Tov_lenin_ochishchaet.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej EugeneZelenko
v (r2.7.1) (roboti shtoj: mwl:Lenin)
v (Skeda Tov_lenin_ochishchaet.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej EugeneZelenko)
 
== Aktiviteti revolucionar, udhëtimet dhe përndjekjet ==
 
[[Skeda:Tov_lenin_ochishchaet.jpg|right|thumb|Lenini pastron Botën nga mbeturinat-Poster i vitit 1920]]
 
Përpara se të shpërngulej në Shën Pjetersburg më 1893, Lenini ushtroi profesionin e avokatit për disa vite në ''Samara'' - një qytet me port në lumin Vollga.