Dallime mes rishikimeve të "Monumenti i Pavarësisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Monumenti kushtuar ditës së Pavarsisë.jpg|right|300px200px|thumb|Monumenti i Pavarësisë]]
'''Monumenti i Pavarësisë''' i ndëtuar nga K.Rama, M.Dhrami, Sh.Hadëri në [[Vlorë]] në vitin [[1972]] dhe i mbuluar me Bronz është i lartë 17 metra. Ky monument ngrihet në qendër të qytetit në [[Sheshi i Flaurit|Sheshin e Flamurit]]. Në qendër të grupit skulpturor është figura e [[Ismail Qemali]]t, kryetarit të parë të shtetit shqiptar.
 
 
{{cung}}
[[Kategoria:monumente në Shqipëri]]
[[Kategoria:Skulptura]]