Dallime mes rishikimeve të "16 janar"

176 bytes added ,  9 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti ndryshoj: ne:१६ जनवरी)
* [[1991]] [[SHBA]]-të dhe aleatët e sajë filluan Luftën e Gjirit, me sulme masive ajrore në objektet ushtarake dhe industriale në [[Irak]] dhe [[Kuvajt]],në ora 19 pas skadimit të ultimatumit nga [[OKB]]-ja.
* [[2001]] - Presidenti [[Laurent-Désiré Kabila]] u vra nga një nga truprojat e tija.
* [[2011]] - [[Ilir Meta]] lideri i partisë [[LSI]] shpallet i pafajshëm nga Gjykata e Lartë, për akuzat e korrupsionit aktiv gjatë periudhës që ishte Zv/kryeministër.
 
== Lindje ==