Ndryshimi mes inspektimeve të "Eritrea"

12 bytes added ,  9 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: su:Éritréa)
 
=== Pavarësia ===
Pas shpalljes së pavarësisë së EritreaEritreas, kreu i EPLF, Isaias Afewerki, u bë i parëpari Eritrea së Përkohshme Presidentit dhe Frontit të Çlirimit të Popullit Eritrean së (më vonë u quajt Fronti Popullor për Demokraci dhe Drejtësi, ose PFDJ) krijoi një qeveri. [24]
 
Të ballafaquar me burime të kufizuara ekonomike dhe shkatërroi një vend me dekada të luftës, qeveria hynëhyri në një rindërtim dhe përpjekje të mbrojtjes, më vonë e quajtur Yikalo Warsai programit, në bazë të punës së ushtarakëve kombëtare dhe grave. Ajo është ende në vazhdim dhe vendos thjeshtë, i cili përbëhet nga çdo një mashkull apo femër që ka mbaruar shkollën e mesme, në një kombinim të detyrave që variojnë nga shërbimi ushtarak në projektet e ndërtimit, kujdesi shëndetësor, mësimdhënies dhe të trajnimit / arsimit, si dhe punë bujqësore në përmirësimin e sigurisë së vendit ushqim. [25]
 
Qeveria gjithashtu përpjekjet për të trokitje e lehtë në burimet e Eritreans që jetojnë jashtë vendit me mbledhjen e një taksë 2% mbi të ardhurat bruto të atyre që dëshirojnë të fitojnë të drejta të plota ekonomike dhe qasje si qytetarë në Eritrea (pronësisë së tokës, licencat e biznesit dhe privilegje të tjera për shtetasit e etj), [26] ndërsa në të njëjtën kohë nxitjen e turizmit dhe investimet si nga Eritreans që jetojnë jashtë vendit dhe investitorë të tjerë të huaj. Kjo është komplikuar nga marrëdhëniet e trazuar Eritrea me fqinjët e saj, mungesa e stabilitetit politik dhe problemet e mëvonshme.
 
Eritrea ndërprerëndërpreru marrëdhëniet diplomatike me SudaniSudanin në vitin 1994, duke përmendur se ky i fundit ishte hostingi lidhur me grupe terroriste islamike për të destabilizuar EritreaEritrean, dhe të dy vendet ka hyrë në një marrëdhënie të hidhur, duke akuzuar njëri tjetrin për pritjen e grupeve të ndryshme rebele opozitës ose "terroristë" dhe nxisni mbështetje nga jashtë për të destabilizojë të tjera. Marrëdhëniet diplomatike u rifilluan në vitin 2005, pas një marrëveshje pajtimi arrihet me ndihmën e negociatave të Katarit në 1999. [27] [28] Eritrea tani luan një rol të shquar në paqe e brendshme sudanez dhe përpjekje e pajtimit. [29]
 
Ndoshta konflikti me ndikim më të thellë në Eritrea pavarur ka qenë armiqësia e përtërirë me Etiopi. Në vitin 1998, një luftë e kufirit me Etiopi mbi qytetin e Badme ndodhur. The Eritrean-etiopian Lufta përfundoi në 2000 me një marrëveshje të negociuar të njohur si marrëveshja Algjer, e cila caktohet një i pavarur, OKB-së lidhur komision kufirit të njohur si Eritrea-Ethiopia kufitare Komisioni (EEBC), detyra e të cilit ishte të identifikojë qartë kufirin në mes të dy vendeve dhe do të lëshojë një vendim përfundimtar dhe detyrues. Së bashku me marrëveshjen e OKB-së krijoi një zonë të përkohshme të sigurisë që përbëhet nga një 25-kilometra tampon zonë e demilitarizuar brenda Eritrea, duke përgjatë gjatësinë e kufirit e diskutueshme në mes të dy shteteve dhe patrulluar nga trupat e OKB-së në mision me emrin UNMEE. Etiopi ishte tërhequr për të mbajtur pozicionet e para shpërthimit të armiqësive maj 1998. Marrëveshja e paqes do të përfundojë me zbatimin e vendimit të Komisionit të Kufijve, duke i dhënë fund edhe detyrën e misionit paqeruajtës të UNMEE. Vendim EEBC erdhi në prill 2002, e cila i dha Badme të Eritrea. Megjithatë, Etiopi nuk pranoi të tërhiqet nga pozicionet e ushtrisë së saj në zonat e diskutueshëm, duke përfshirë Badme, dhe gjithashtu nuk pranoi të zbatojë vendimin e EEBC, dhe mosmarrëveshja është në vazhdim. [30]
 
Marrëdhëniet diplomatike memes EritreaEritreas e XhibutiXhibutit u shkëputurshkëputën për pak kohë gjatë luftës së kufirit me EtiopiEtiopinë në vitin 1998 për shkak të një mosmarrëveshje në lidhje me lidhjeraportet intimemes meXhibutit Xhibutie EtiopiEtiopise gjatë luftës, por ishin rivendosur dhe normalizuar në vitin 2000. [31] Marrëdhëniet janë të tensionuara përsëri për shkak të një mosmarrëveshje përtërirë kufi . [32] Në mënyrë të ngjashme, Eritrea dhe Jemeni kishte një konflikt kufitar midis 1996-1998 mbi Ishujt Hanish dhe kufi detar, e cila u zgjidh në vitin 2000 nga Gjykata e Përhershëm të Arbitrazhit në Hagë.
 
== Politika ==
Anonymous user