Dallime mes rishikimeve të "Konkord"

109 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Konkord''' (''njohur ndryshe si Concorde'') është një avion supersonik i transportit, ndërtuar sipas marrëveshjes së qeverive franko-angleze nga shoqëritë [[Su...)
 
[[Skeda:Aérospatiale-BAC Concorde taking off evening.jpg|parapamje|280px|Konkordi duke u ngritur nga toka]]
'''Konkord''' (''njohur ndryshe si Concorde'') është një [[Aeroplani|avion]] supersonik i transportit, ndërtuar sipas marrëveshjes së qeverive franko-angleze nga shoqëritë [[Sud-Aviation]] (e cila pas bashkimit me Nord-Aviation dhe Force de frappe u quajt Aérospatiale) dhe Korporatës [[British Aircraft Corporation|British Aircraft]].