Dallime mes rishikimeve të "Konkord"

4 bytes added ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Aérospatiale-BAC Concorde taking off evening.jpg|parapamje|280px|Konkordi duke u ngritur nga toka]]
'''Konkord''' (''njohur ndryshe si Concorde'') ështëishte një [[Aeroplani|avion]] supersonik i transportit civil, ndërtuar sipas marrëveshjes së qeverive franko-angleze nga shoqëritë [[Sud-Aviation]] (e cila pas bashkimit me Nord-Aviation dhe Force de frappe u quajt Aérospatiale) dhe Korporatës [[British Aircraft Corporation|British Aircraft]].
 
Konkord është një nga dy linjat ajrore supersonike që janë prodhur ndonjëherë. [[Aeroplani|Avioni]] tjetër është sovjetiku [[Tupolev Tu-144]] ose ''Concordoff Concordski'', i quajtur kështu për shkak të ngjashmërisë me Concorde.