Ndryshimi mes inspektimeve të "Nikollë Kaçorri"

16 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Jetëshkrimi ==
[[File:Deklarata e pavarsisë së shqipërisë.jpg|thumb|300px|Deklarata e Pavarsisë së Shqipërisë, firma e Im Zot Kaçorrit e dyta nga e djathta sipër.]]
Dom Nikoll Kaçorri u lind në fshatin Krejë, Lurë në vitin [[1862]]. Fshat ky që ndan dy krahina të mëdha: atë të Dibrës dhe [[Rrethi i Mirditës|Mirditës]], dhe si për ironi të dy besimeve fetare që perfaqsoheshin në këto dy krahina<ref name="DN">[http://www.revistakuvendi.net/Personalitete/1008.html]</ref>. Rridhte nga një familje, babaime i së cilës ishtebabain katolik, ndërsa nëna eme besimitbesim muslimanmysliman.
 
Falë zgjuarsisë dhe dëshirës për t’u shkolluar, Nikolla i vogël ra në sy t'arkipeshkvit të Durrësit n'atë kohë, imzot Ambrosio, gjatë një vizite në Lurë, i cili u kujdes që ta shkollonte dhe ta bënte meshtar.
Anonymous user