Dallime mes rishikimeve të "Barranquilla"

3 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: thumb | Barranquilla '''Barranquilla,''' qyteti i dytë më i madh industrial i shtetit në bregdetin e Karaibeve të Kolumbi. Ajo shtr...)
 
No edit summary
'''Barranquilla,''' qyteti i dytë më i madh industrial i shtetit në bregdetin e Karaibeve të [[Kolumbi]].
 
Ajo shtrihet në deltën e lumit [[Magdalena (River).]]'' La Puerta de Oro Qyteti me emrin le Kolumbi (Kolumbi Golden Gate) bilinmektedir.Şehirde zbuluan [[1629]]. Megjithatë, historia zyrtar i qytetit [[7 shtrihet nga prilli | 7 prill]] [[1813]]. Nuk është një i madh i njohur port dhe qytet të Luftës së Dytë Botërore, ka pasur një shumë në një strehë për refugjatët shumë. Nuk është aeroporti më i vjetër [[Amerika Jugore | Amerikë Jugore]] - [[Ernesto Cortissoz International Airport]] build [[1919]]. Ky qytet është shumë e nxehtë dhe i lagësht klimës.Temperatura në dhjetor është rreth 30 ° C, ka një erë atë natë të ngrohtë më të këndshme. Një qytet modern industrial, në shtëpi me një popullsi prej 1.7 milion yapmaktadır.Eski universitet themeluar me 15 Qer 1943 nga Universidad del ATLANTICOAtlántico, dhe filozof [[Julio Blanco Enriyue | Julio Enrique Blanc].] Qyteti ka vet lexoj-shkruaj 98.7%, do të njihet. Carnaval de Barranquilla është i njohur si një prej karnavaleve më të mëdha. Ky 4-ditore Ash Wednesday (Ash Wednesday), atëherë ndodh. Një qytet motra, ky qytet [[Tampa]] dhe [[Florida | Florida]].
 
== Nuk janë të njohur në këtë qytet të ==
2

edits