Ndryshimi mes inspektimeve të "Beluga"

40 bytes added ,  9 vjet më parë
v (r2.6.5) (roboti ndryshoj: sk:Bieluha žltobiela)
== Beluga-Balena e bardhe ==
[[Skeda:Baluga Whales.jpg|thumb|left|250px]]
'''Beluga''' ose '''balena e bardhe''' (''Delphinapterus leucas'') eshte nje lloj i balenes Arktike dhe Sub-Arktike.Ajo eshte nje nga dy antaret e famijes Monodontidae, sebashku me balenen trupvogel te arktikut.Ketij gjitari deti shpesh i referohen thjesht si beluga ose Kanarina e Detit per shkak te cicerimes te mprehte. Beluga eshte mbi 5 metra e gjate dhe me nje ngjyre te pagabueshme te bardhe e me nje gunge te vecante ne koke.Per nje prespektive e mbrojtjes Beluga eshte konsideruar si nje kafshe e rrezikuar nga Bashkimi Nderkombetar per Ruajtjen e Natyres , por nenpopullimi ne Inlet Cook në Alaskë është konsideruar e rrezikuar në mënyrë kritike dhe është vënë nën mbrojtjen e Aktit "Speciet e rrezikuara" nga qeveria federale e USA.
 
 
== Pershkrimi ==
59

edits