Ndryshimi mes inspektimeve të "Marihuana"

1.453 bytes removed ,  9 vjet më parë
largova nje mini-ese
v (roboti largoj: gl:Cannabis (droga) (deleted))
(largova nje mini-ese)
36 miliard dollarë, dyfishi i drithërave, kjo është shifra e sasisë së Canabis të prodhuar në Amerikë në [[2006]], ndërsa në Shqipëri fshataret e shkret shkojnë në burg, fshataret Amerikane po pasurohen, dhe siç mund ta lexoni në shkrim Marijuana është bima me më rendiment nga të gjitha bimët e tjera bujqësore. Amerika zë vendin e parë në botë për prodhimin e Marijuanes,
 
== Po Shqipëria ? ==
Pse duhet të bëjmë luftë me fshataret e Lazaratit ndërkohë që në botë lejohet dhe dihet që përdorimi i saj është shumë i gjere ?
Sot qeveritë duhet t'a kuptojnë se nuk ia kemi nevojën naftës për të ushqyer industrinë petrolkimike - nëse ky do ishte problemi për eliminim total të naftës nga tregu - pasi ka bimë si kërpi, një bimë vërtetë e fisme, nga e cila mund të nxirren lëndët e para të nevojshme.
 
Prandaj çfarë fshihet pas OGM, pas politikës monetare, akoma është petroldollari ?
 
Fshihet emri i një bime, kërpi, që nuk ajo çfarë partitë e shoqatat duan të bëjnë me dije duke folur për liberalizim të drogave : fushatat e tyre të liberalizimit janë akoma më të rrezikshme pasi ushqejnë dizinformacionin pasi në fakt ngatërrojnë kërpin, që është një bimë, me marijuanën që është një përzierje. Duhet të çlirohemi nga këto paragjykime të kundrainformacionit të manipuluar nga vetë lobet që kontrollojnë tregun e naftës dhe sistemin monetar. Nëse duhet luftuar për legalizimin, atëherë nevojitet të luftojmë për të mbrojtur një bimë të çmuar për njerëzimin.
 
Me gjithë përdorimet që ka si bime cannabis (edhe në mjekësi) pse të mos lejohet prodhimi, kështu ndihmojmë me të vërtete ekonominë e fshatit dhe luftojmë kontrabandën sepse cannabis do të jetë e lirë dhe askush nuk do të merret më me kontrabandë.
 
== Referenca ==