Dallime mes rishikimeve të "Qumështi"

27 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 203.122.245.234 (diskutimet) në versionin e fundit nga WikitanvirBot.
v (U kthyen ndryshimet e 203.122.245.234 (diskutimet) në versionin e fundit nga WikitanvirBot.)
'''Qumështi''' është prodhim i lëngëshëm i pa tejdukshëm me ngjyrë të bardhë që prodhohet nga gjëndrrat qumshtore të femrave gjitare (tek njerëzit e kafshët). Gjendrrat gjitare janë posaçërisht të specializuara për taitjen e qumështit. Aftësia e prodhimit të qumështit nga ana e femrave gjitare është karakteristika kyçe që i bën të dallohen.
 
Femrat gjitare zakonisht e bëjn prodhimin w <--(NOT MEANT TO BE THERE) qumështit pas lindjes dhe qumështi bëhet ushqimi kryesorë i të voglit. Të ushqyerit e të voglit nga qumështi i gjitarit të llojit të njejtë (njeriu me qumësht njeiu, lopa me umësht lope etj.) ndihmon në mbrojtjen e të voglit nga sëmundje të shumta, duke i shtruar imunitetin.
 
Meshkujt e tëgjitha llojeve të gjitarëve kan [[gjiri|gji]] që janë pjesë kryesore e strukturës trupore të tyre gjiare, por nuk prodhojn qumësht.
142

edits