Ndryshimi mes inspektimeve të "Kumanova"

226 bytes added ,  8 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ko:쿠마노보)
Qyteti-së përpunimit të metaleve, duhanit, bujqësi, në industrinë tekstile dhe këpucë e kanë bërë atë një ekonomike, tregtare dhe qendra kulturore e rreth 135.529 njerëz. Bujqësisë dhe të tregtisë të zhvilluara kryesisht në shekullin e 19, por të qytetit modern look u krijua pas Luftës së Dytë Botërore
 
According to the 2002 census, ethnic groups in the Kumanovo Municipality include:
== Politika ==
Macedonians = 63,746 (60.9%)
Albanians = 27,290 (25.4%)
Serbs = 9,062 (8.6%)
Roma = 4,256 (4.1%)
Turks = 292 (0.28%)
Vlachs = 147 (0.10%)
others = 691 (0.62%)
 
== Kultura ==
Anonymous user