Dallime mes rishikimeve të "Nili"

2 bytes added ,  11 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ff:Maayo Niil)
Mendimtari i vjetër Straboni , ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjyptit”, ndërsa egjyptasit i than “Nil-ul-Mubarak”. Lumi Nil kalon nëpër shtatë pengesa ku jan ndërtuar 7 diga për ujitje dhe hidroenergji me anen e të cilave ujitet toka dhe prodhohen afro 15 miliardë [[Kwh]] energji elektrike. Ujiten 3 milion ha toke.
 
== KataraktetKararakteret ==
 
== Shtetet nëpër të cilat kalon ==
Anonymous user