Dallime mes rishikimeve të "Provinca Vraca"

2.161 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Infobox Rajon në Bullgari |Emri i Rajonit = Vraca |Emri në bullgarisht = Област Враца |Harta = Vratsa Province location map.svg |Kryeqëndra ...)
 
No edit summary
|ISO 3166-2 = BG-06
|Faqja Zyrtare = [http://www.oblast.vratsa.bg/ www.oblast.vratsa.bg]
|autotext = po
}}
'''Rajoni Vraca''' ([[Gjuha Bullgare|bullgarisht]]: Област Враца) është një nga [[Rajonet e Bullgarisë|28 rajonet]] e [[Bullgaria|Bullgarisë]].Rajoni (oblasti) është i ndarë në 10 komuna me një sipërfaqe prej 3,619.7 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 184,930 banorë.<ref name="divisions">{{en}} [http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009]</ref><ref name="population">{{en}} [http://www.citypopulation.de/Bulgaria-Cities.html Popullsia botërore e qyteteve]</ref><ref name="pop-stat-divisions">[http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-division.htm pop-stat.mashke.org]</ref> Qendra ekonomike dhe kulturore e rajonit prej nga merr dhe emrin rajoni është qyteti [[Vraca]].
 
== Komunat ==
[[Skeda:Oblast Vratsa Municipalities.png|thumb|200px|Komunat e rajonit]]
La regione è divisa in 10 comuni:
 
{| class="wikitable sortable"
! Komuna
! Bullgarisht
! Pop.<ref name="grao.bg">{{bg}} [http://grao.bg/tna/tab02.txt Popolazione al 15 marzo 2009] da [http://grao.bg/ Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo]</ref>
|-
| [[Borovan]]
| Борован
| align="right" | 6.052
|-
| [[Bjala Slatina]]
| Бяла Слатина
| align="right" | 29.535
|-
| [[Hajredin]]
| Хайредин
| align="right" | 5.555
|-
| [[Kozloduj]]
| Козлодуй
| align="right" | 22.490
|-
| [[Krivodol]]
| Криводол
| align="right" | 9.702
|-
| [[Mezdra]]
| Мездра
| align="right" | 23.936
|-
| [[Mizija]]
| Мизия
| align="right" | 8.358
|-
| [[Orjahovo]]
| Оряхово
| align="right" | 13.824
|-
| [[Roman (Bullgaria)|Roman]]
| Роман
| align="right" | 6.878
|-
| [[Vraca]]
| Враца
| align="right" | 91.535
|}
 
==Referenca==
 
{{Rajonet e Bullgarisë}}
 
[[be:Урачанская вобласць]]
[[bg:Област Враца]]
[[ca:Província de Vratsa]]
[[cs:Vračanská oblast]]
[[cv:Варачан облаçĕ]]
[[da:Vratsa (provins)]]
[[de:Oblast Wraza]]
[[en:Vratsa Province]]
[[eo:Provinco Vraca]]
[[es:Provincia de Vratsa]]
[[et:Vraca piirkond]]
[[fa:استان وراتسا]]
[[fr:Vratsa (oblast)]]
[[he:מחוז וראצה]]
[[hr:Oblast Vraca]]
[[hy:Վրաչայի մարզ]]
[[id:Provinsi Vratsa]]
[[ja:ヴラツァ州]]
[[ka:ვრაჩანის ოლქი]]
[[la:Valvae (provincia)]]
[[mk:Врачанска област]]
[[nl:Vratsa (oblast)]]
[[no:Vratsa oblast]]
[[os:Врацæйы облæст]]
[[pl:Obwód Wraca]]
[[pnb:صوبہ وراتسا]]
[[pt:Vratsa (província)]]
[[ro:Regiunea Vrața]]
[[ru:Врачанская область]]
[[sk:Vraca (oblasť)]]
[[sl:Vraca (okraj)]]
[[sr:Врачанска област]]
[[sv:Vratsa (region)]]
[[tg:Вилояти Вратса]]
[[tr:Vratsa ili]]
[[uk:Врачанська область]]
[[vi:Vratsa (tỉnh)]]
[[war:Vratsa (lalawigan)]]
[[zh:弗拉察州]]