Dallime mes rishikimeve të "Mjalti"

483 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ba:Бал)
No edit summary
[[Skeda:Runny hunny.jpg|thumb|Mjalti]]
'''Mjalti''' është lëng i trashë dhe i ëmbël me ngjyrë qelibari, që e bëjnë bletët menga nektarinnektari e disai luleve dhe që përdoret si ushqim.
Nektari është burimi kryesor i karbohidrateve të cilin bletët e shndrrojnë në sheqer, glukozë dhe fruktozë.
Mjalti përmban mbi 15% [[uji|ujë]], bletët në zgjua e mbulojnë me [[dylli|dyll]] i cili e mbron nga lagështia dhe prishja. Mjalti gjithashtu përmban [[minerale]], [[aminoacide]], acide organike si p.sh acidi i thneglës, acidi i mollës, acidi i limonit dhe pigmente pastaj derivate të klorofilit dhe komplekse të vitaminës B. Mjalti i malit që ka ngjyrë të errët përmban 13 herë më shumë minerale se mjalti i luleve ai sidomos është i pasur me hekur.
 
== Mjekim ==
{{kujdes-med}}
Mjalti ka aftësi kuruese për vetë vitaminën B që përmban. Mjalti përmban vetidhe dizinfektuesedezinfektuese për plagë dhe gërvishtje të lëkurës. Sipas një studimi mjalti triumfon mbi 7 lloje të ndryshme bakteresh. Kështu qëbakteriesh, janë identifikuar edhe aftësitë e tij kundër gripit. Përveç shërimit të jashtëm mjalti ka dhe veti kuruese të brendshme, si në qetësimin e stomakut. Kështu do ishte e rekomandueshme 2 lugë çaji mjaltë në ditë. Një rol të rëndësishëm mjalti luan, kundër diarresë, sidomos për fëmijët e vegjël, pasi është një metode, mjaft e mirë kuruese brenda një ushqimi. Mjalti në këtë rast, lufton bakteret dyfish më shpejt, se sa një tretje sheqerietj.