Ndryshimi mes inspektimeve të "Bono"

490 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.6.4) (roboti shtoj: be:Бона)
| webfaqja = [http://www.u2.com U2.com]
}}
 
'''Paul David Hewson''' (i lindur më [[10 maj]] [[1960]] në [[Glasnevin]], [[Dublini|Dublin]], [[Irlanda|Irlandë]]), i njohur me pseudonimin '''Bono''', është vokalisti kryesor i [[rock]] bendit irlandez [[U2]]. Bono u lind dhe u rrit në Dublin, dhe vijoi Mount Temple Comprehensive School ku ai e njoftoi gruan e tij të ardhshme, [[Ali Hewson]], si dhe anëtarët e ardhshëm të U2-së. Që nga ajo kohë ai është quajtur Bono nga familja dhe anëtarët e bendit. Bono i shkruan pothuajse të gjitha tekstet e këngëve të U2-së, zakonsiht duke përdorur tema [[Politika|politike]], sociale dhe [[Feja|fetare]]. Gjatë viteve të hershme, tekstet e Bonos kontribuan në tonin rebel të U2-së. Me kalimin e kohës tekstet e tij u inspiruan më shumë nga eksperiencat e tij personale.
 
== Diskografia ==
 
=== U2 ===
 
* ''[[Boy]]'' ({{M|1980}})
* ''[[October]]'' ({{M|1981}})
* ''[[War]]'' ({{M|1983}})
* ''[[The Unforgettable Fire]]'' ({{M|1984}})
* ''[[The Joshua Tree]]'' ({{M|1987}})
* ''[[Rattle and Hum]]'' ({{M|1988}})
* ''[[Achtung Baby]]'' ({{M|1991}})
* ''[[Zooropa]]'' ({{M|1993}})
* ''[[Pop]]'' ({{M|1997}})
* ''[[All That You Can't Leave Behind]]'' ({{M|2000}})
* ''[[How To Dismantle An Atomic Bomb]]'' ({{M|2004}})
* ''[[No Line on the Horizon]]'' ({{M|2009}})
 
 
[[Category:Lindje 1960]]