Dallime mes rishikimeve të "Klinika"

1 byte removed ,  10 vjet më parë
v
v (r2.7.1) (roboti shtoj: vi:Phòng khám)
 
== Etimologjia ==
Fjala rrjedh nga ''klinein'' greke do të thotë të shpatin, ligët ose mbështeteshin. Prandaj Kline një shtrat apo krevat, klinikos pjerrët ose janë mbështetur dhe për të clinicus Latine [1]. Një përdorim në fillim të fjalës klinikë ishte, "ai që pranon pagëzimin në një shtrat të sëmurë"[2]. Klinika psikoanalitike tradicionalisht kanëpërbëhet pacientnga Atyindividi rrinë zakonisht i mbështetura në një shtrat të nënshtrohendhe analizavepsikoanalisti.
 
== Funksioni ==