Dallime mes rishikimeve të "Kim Mehmeti"

128 bytes added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
vNo edit summary
 
Pas shum vitetve si kurorëzim i shkrimieve të tij letrare Kim Mehmeti fiton shpërblimin “Rexhai Surroi” për romanin më të mirë shqiptar për vitin 2008 duke qenë në fazën finale konkurent me Ben Blushin si dhe Fatos Kongolin. Arsyetimi i Jurisë për fitim e këtij çmimi nga ana e z. Mehmetit ishte: "Për shkathtësinë dhe koloritin e rrëfimit poetik, për mjeshtërinë e ndërtimit të prosedeut romantik, midis magjisë dhe reales, të vërtetës dhe fiktives, të ambientuar në fshatin e tij metaforik, në të cilin ndërthuret e tërë historia jonë, në një periudhë të ndjeshme të agonisë së Perandorisë Otomane, Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, stalinizmit dhe titizmit, juria vendosi njëzëri që çmimi t’i jepet shkrimtarit Kim Mehmeti, për romanin “Vitet e urithit”, botuar nga Toena, Tiranë më 2007."
 
Veprat e Kim Mehmetit janë përkthyer në gjuhën angleze, gjermane, franceze, bullgare, turke, kroate dhe në gjuhë tjera.
 
[[fr:Kim Mehmeti]]
2

edits