Dallime mes rishikimeve të "Aleksandër Peçi (ushtarak)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Ky artikull|Ky artikull bën fjalë për ushtarakun [[Aleksandër Peçi (ushtarak)|Aleksandër Peçi]] dhe jo për kompozitorin [[Aleksandër Peçi (kompozitor)|Aleksandër Peçi]].}}
 
[[Skeda:Aleksandër Peci.jpg|thumb|200px]]
Nëntetar '''Aleksandër Jak Peçi''', ka lindur me [[26.09. shtator]] [[1988]], në fshatin [[Lekbibaj]] të Tropojës dhe banues në Bathore, Tiranë. Pasi mbaroi shkollën e mesme në Bathore, është titulluar ushtarak aktiv me gradën profesionist i parë, në Repartin Ushtarak Nr. 1001. Pas kryerjes me sukses të Kursit Bazë të Forcave Speciale, më datën16.01.2011, është bërë pjesë e Batalionit të Forcave Speciale, me detyrë specialist armatimi në Grupin e Parë Special të Kompanisë së Aksioneve Special Ujore në Batalionin e Forcave Speciale. Nga data 16.01.2012, nëntetar Peci është dërguar me mision luftarak “Eagle-4”, në përbërje të Batalionit të Forcave Speciale në Kandahar, Afganistan.
 
 
 
 
3.535

edits