Dallime mes rishikimeve të "Oqeani Indian"

6 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti largoj: nap:Oceano Indiano (deleted))
No edit summary
'''Oqeani Indian''' për nga madhësia është [[oqean]]i i tretë në botë. Ai zë rreth 20% të sipërfaqes [[Uji|ujore]] të [[Tokë]]s. Në veri kufizohet me [[kontinent]]in e [[Azi]]së, në perëndim me [[Afrikë]]n, në lindje me [[Indokinë]]n, [[Ishujt Sunda]] dhe me [[Australi]]në. Në jug me[[Antarktida|Antarktidë]]n. Nga [[Oqeani Atlantik]] e ndan Meridiani i 20° i Lindjes, kurse nga [[Oqeani Paqësor]] e ndan Meridiani i 147° i lindjes. Vëllimi i këtij [[oqean]]i është rreth 292.131.000 km³<ref name="Bibliography">{{cite book|last=Donald W.Gotthold|first=Julia J. Gotthold|title=Indian Ocean: Bibliography|publisher=Clio Press|date=1988|isbn=1851090347|url=http://books.google.com/books?id=ujoRAAAAYAAJ&q=292,131,000+cubic+kilometers&dq=292,131,000+cubic+kilometers&client=firefox-a&pgis=1}}</ref>
 
Oqeani Indian është rrugë tranzite në mes të [[Azi]]së dhe [[Afrikë]]s, prandaj edhë ka qenë arenë e konflikteve.