Ndryshimi mes inspektimeve të "Betim Muço"

2 bytes added ,  14 vjet më parë
v
Robot: Removing selflinks
v (Robot: Changing Category:Shkrimtar)
v (Robot: Removing selflinks)
[['''Betim Muço]]''' lindi në Tiranë, në vitin [[1947]]. Studioi për fizikë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Punoi fillimisht si mësues në [[Kruja|Krujë]]. Nga [[1974]] deri në [[2001]] punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në [[Tirana|Tiranë]], ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e më pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs e Nabokov.
 
Nga viti [[2001]] jeton e punon në [[SHBA]].
12.976

edits