Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

19 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Romët janë një grup etnik që jeton kryesisht në Evropë, dhe ka prejardhjen nga nënkontinenti indian. Në Evropë njihen gjerësisht dhe me emertimin ciganë. Gjuha e tyre ësht...)
 
'''Romët''' janë një grup etnik që jeton kryesisht në Evropë, dhe ka prejardhjen nga nënkontinenti indian. Në [[Evropë]] njihen gjerësisht dhe me emertimin ''ciganë''. Gjuha e tyre është gjuha rome, e cila ëshëtështë gjuhegjuhë indoevropiane dhe ka ngjashmëri me gjuhët e sotme të folura në zonën e veriut të [[India|Indisë]] dhe lindjes së [[Pakistan|Pakistanit]].
 
==Etimologjia==