Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

397 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Historia==
[[File:Movimiento gitano.jpg|thumb|300px|Emigrimi i romëve në mesjetë në Afrikën e veriut dhe Evropë.]]
Romët kanë emigruar nga nënkontinenti indian rreth shekullit të 11. Gjenetika dhe gjuhësia tregojnë se romët kanë një prejardhje nga popuj që sot janë në zonën mes Indisë dhe Pakistanit.
 
==Popullata dhe grupet==
Romët janë të shpërndarë në pothuajse të gjitha vendet evropiane. Vende me popullsi më të mëdha rome në Evropë janë [[Rumania]] me rreth 2 milionë romë, dhe [[Hungaria]] me rreth 800 000 romë.
==Traditat dhe kultura==
==Gjuha==
[[rue:Циґане]]
[[ru:Цыгане]]
[[sq:Jevgjit]]
[[scn:Gitani]]
[[simple:Roma people]]