Ndryshimi mes inspektimeve të "Spiunazhi"

20 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Spiunazhi''' është ndoshta profesioni i dyte me i vjetër ne bote. Qysh nga kohet e lashta, deri ne ditët e sotme, shoqeriashoqëria, shtete, ndërmarrje private, individë etj kane përdorur spiunazhin si mjet për te manipuluar, vjedhur, sabotuar informacione dhe interesa. Spiunet janë ndofta njerezitnjerëzit me te cuditshemçuditshëm ne bote. Pa ta nuk bejmebëjmë dot, por te gjithë i urrejneurrejnë. Ne saje te spiunazhit dhe spiuneve janë fituar luftëra, perandori te mëdha janë gjunjezuargjunjëzuar, janë shkaterruarshkatërruar jete njerezishnjerëzish, por dhe janë shpetuarshpëtuar ne te njejtennjëjtën kohe. Si duket është ne natyrennatyrën njerezorenjerëzore, e fshehur brenda ne shpirtin tone te dimedimë dickadiçka që te tjerët duan ta kenekenë sekret.
 
Historia e shkruar e spiunazhit, te paktën ajo që njihet ka filluar qysh ne Greqine e lashte kur Istieu i Militit spiunonte perset që donin te pushtonin Greqine për llogari te qytetit te Azise se Vogel te Militit. I maskuar nen petkun e "tradhetarit", Istieu, fitoi besimin e komandanteve ushtarake perse, madje te vete Darit te Madh, mesoi planet e tyre për sulm ndaj Greqise. Paisi mesoi atë që donte i rroi koken dhe duke e bere tatuazh informaten ne koken e skllavit te vet, e dergoi atë pasi iu rriten floket ne Milito, që keta te fundit te pergatisnin mbrojtjen e qytetit. Ne epokat e mevonshem spiunazhi u përdor nga te gjithë njerezitnjerëzit që kerkonin pushtet ose dhe nga ata që donin ta ruanin ate.
 
Gjate luftes për pavaresi te kolonive britanike ne Amerike, spiunazhi u përdor nga te dy palet për te mbledhur informacione kryesisht te karakterit politiko-ushtarak. Ne revolucionin francez ruajalistet pergjonin kundershtaret dhe keta te fundit kishin njerezitnjerëzit e tyre ne kampin e kundershtarit.
 
Lufta e Pare Boterore beri te njohur spiunen me te famshme femer, me fundin e saj tragjik, Mata Harin. Revolucioni bolshevik i Tetorit 1917 që solli ne fuqi komunistet me Leninin ne krye, solli dhe krijimin e CHEKA-s, sigurimin e pare sekret sovjetik si vazhdimtare e Okhranas, shërbimit sekret carist. Pasi nderroi disa emra nga CHEKA ne GRU, OGPU, NKVD etj, ne vitet '1950 ne kulmin e Luftes se Ftohte u riemertuan ne KGB e tmerrshme për tu kthyer mbas renies se komunizmit ne SVR.