Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

32 bytes removed ,  8 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ky:Борбордук Европа)
[[Skeda:Carpathian Basin-Pannonian Basin.jpg|parapamje|djathtas|300px| Fusha e Panonisë]]
Në relievin e Evropës së Mesme dominojnë tri njësi të mëdha regjionale : ''ultësira në veri'', ''malet mesatare'' në mes dhe ''malet e larta'' në jug.
* Ultësiar Veriore është pjesë përbërëse e fushës së madhe evropiane, e cila shtrihet prej maleve Urale në lindje, deri në brigjet e [[Dei i Veriut|Detit të Veriut]] në perëndim. Në kuadër të këtij regjioni hynë ushafusha Gjermano-Polake e cila përfshinëpërfshin territorin prej lumit RajnaRen në perëndim deri te lumi VistullaVistula në lindje, nga jugu e mbyllin Malet Mesatare, e në veri shtrihen deri në brigjet e [[Deti Baltik|Detit Baltik]] dhe të [[Deti i Veriut|Detit të Veriut]].
 
* Malet Mesatare shtrihen në mes Fushës Gjermano-Polake në veri dhe barrierës malore të [[Alpet|Alpeve]] dhe [[Malet Karpate|Karpateve]] në jug. Malet mesatare karakterizohen me lartësi mesatare, me majat e sheshura ose në formë kubeje dhe shpatet me pjerrtësi të butë në të cilat vërehet procesi i erodimit intensiv.
Malet mesatare të kësaj tërësie janë [[Vogezet]], S[[hvarcvaldi]], [[Malet Shistoze]] të Renit, Harci, Pyllii Turingisë, Malet Minerale, Shumava, Sundet.
 
Me orogjenezën alpine shumshume prej këtyre maleve kanë pasur ngritje horstike, siç është rasti me i MaltMalit Harc dhe Vogezet.
* [[Alpet]] ([[gjuha gjermane|gjermanisht]] Alpen, [[gjuha frënge|frëngjisht:]] Alpes, [[gjuha italiane|italisht:]] Alpi, [[gjuha sllovene|sllovenisht:]] Alpe) janë [[vargmale]]t më të larta në [[Evropa|Evropën]] e Mesme. Ato shtrihen prej brigjeve të detit Ligur deri te fusha e [[Vjena|Vjenës]] në [[Danub]] në gjatësi prej 1.200 km, gjerësi 150-250 km duke përshkuar [[Austri]]në dhe [[Slloveni]]në në lindje, përmes [[Italisë]], [[Zvicrës]], [[Lihtenshtajni]]t dhe [[Gjermani]]së e duke arritur gjerderi në [[Francë]] në perëndim.
 
Pamjen e sotshme Alpet e kanë marrë nga glaciacioni pleristocen. [[Kufiri i borës]] është 2700-2800 m lartësi mbidetare, ndërsa akullnaja më e gjatë është Aleq (21 km).
Anonymous user