Ndryshimi mes inspektimeve të "Jay-Z"

297 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Shawn Corey Carter''' (sq:'''Shaun Korey Karter''') lindi me 4 Dhjetor 1969Bryklin,New York,Shtetet e Bashkuara ësht i njohur më mir me nofkën '''Jay...)
 
Gjithashtu në jetën e tij ka shum albume të rekoduara si '''Reasonable Doubt''' i realizuar 1996, '''Ain't No Nigga''' i cili rezultoj shum i sukseshm ne vitin 1995, '''The Blueprint''' i realizuar në vitin 2001 e shumë albume të tjera...
 
Ai u martua amerikane R & B superstar Beyonce Knowles më 4 prill, 2008. [10] Më 11 dhjetor, 2009, Jay-Z është renditur si artist 10-të më të suksesshme të viteve 2000 nga Billboard dhe të rangut si artist 5 solo lartë mashkull dhe si rapper 4 top prapa Eminem, Nelly, dhe 50 Cent.
{{pp}}
 
{{pov}}
{{Infobox muzikant
| emri = Jay-Z
| pseudonim = Jay-Z,Karter etj...
| foto = [[File:Jay-Z 2011.jpg]]
| titulli = Jay-Z në vitin 2011
| emri i vërtetë = Shawn Corey Carter
| instrument =
| zhanri = Rap,Hip hop
| profesioni = [[Këngëtarë]],Producent,Biznismen,Kompozitor
| label =
| bashkëpunim = [[50 Cent]],[[Eminem]],[[Nelly]] etj...
| webfaqja =
}}