Ndryshimi mes inspektimeve të "Sanxhaku"

12 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ro:Sangeac)
'''Sanxhaku ose Sanxhak''' është njësi administrative e [[Perandoria Osmane|perandorisë Osmane]] si dhe perandorive e shteteve të tjera islamike. Sanxhaku është një nivel më i lartë se [[nahia]] dhe një më poshtë se [[vilajeti]].
 
Sanxhaku është një territor i veçantë administrativ. Në aspektin ushtarak emri "Sanxhak" do të thotë " Flamur". Gjatë sundimit otoman emri Sanxhak ka nënkuptuar territor ushtarak. Më vonë ka paraqitë territor i shkalles së dytë pas Vilajetit apo Pashallëkut.
18

edits