Dallime mes rishikimeve të "KF Prishtina"

48 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
|}info@prishtinafc.com
 
'''Klubi Futbollistik Prishtina''' (KF Prishtina) nga [[Prishtina]], [[Kosova|Kosovë]], është themeluar në vitin 1922 me për të pasur fillimisht emrin "Gajret", "Proleter", "Kosova" nga ushtarë të garnizonit ushtarak të Prishtinës. Aktualisht KF Prishtina merr pjesë në kategorinë më të lartë të futbollit në Kosovë, [[Superliga e Kosovës|Superliga]], dhe konsiderohet si gjigand i futbollit kosovar pasi është kampion i shumëfishtë dhe klubi më i suksesshëm në historinë e futbollit kosovar.Pas luftës së dytë botërore e këndej pa varësisht nga periudhat e kohës ka qenë një ndër klubet që më shumti ka ndikuar në rrjedhat e futbollit. Shumë herë kampion i Kosovës dhe anëtar i Ligës së Parë të ish Jugosllavisë.
 
== Historia ==