Ndryshimi mes inspektimeve të "Kontrasti"

10 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Për përmirësim}}
{{joref|Te dhënat janë marre nga një burim dhe ai burim nuk është cekur.}}
'''Kontrasti''' vjen nga frëngjishtja ''contraste'' : ''ndryshim i madh'', ''kundërshti''. Kontrasti ndertohetndërtohet duke vene përballe në mënyre te theksuar dy karaktere njerëzore, dy sende a dukuri, por duke kundërvene figura a tablo te tera, jo ane ane te veçanta, si te antiteza.
 
Kontrasti tregon një kundërshti te fuqishme, një skajshmeriskajshmëri te dyfishte. Ajo që i jep fuqi me te madhe kontrastit është se figuratvihen afër njëra-tjetrës. Midis antitezesantitezës dhe kontrastit nuk ka kufij te prere.
 
Për shembull :
 
Në romanin në vargje te [[Aleksander Pushkini]]t - [[Eugjen Onjegin]], heroit kryesor Onjeginit, që është i matur e gjakftohte, i vihet përballe një shok gjaknxehte e shume i rrembyerrrëmbyer siç është Lenski.
 
Ja një shembull kontrasti nga letersialetërsia shqipetareshqiptare :
 
: Kur nenat tona halleshumta
: mbështetnin kokat sipër trungut,
: ajo porosiste në vende te huaja
: kolltukekolltukë te modesmodës me te fundit.
:
: Kur nenat tona stomak boshe
: punonin njëzet ore në dite,
: ajo urdheronteurdhëronte një shërbetoreshërbëtore
: ta krihte me kreherkrehër te florinjte.
:
: ([[Ndoc Gjetja]] - Kontrast)
 
Për te dyja strofat, dy vargjet e para janë në kontrast me vargun e trete e te katertkatërt.
 
[[Kategori:figura stilistike]]