Dallime mes rishikimeve të "Partia Komuniste e Shqipërisë"

v
v (r2.7.2) (roboti shtoj: br, da, en, nl, ru, sv ndryshoj: pl)
Me vendim të Kongresit të Parë PKSH e ndryshoi emrin në [[PPSH]].
 
Krijimi i partis komuniste shqiptare (PKSH)
==Ritrasformimi i PPSH-së në PKSH==
Pas pergaditjeve dhe kontakteve mes grupeve komuniste shqiptare prej 4-8 nentor 1941,ne Tiran u mbajt mledhja themeluse e PKSH. ne mledhje moren pjes edhe 2 delegat te PKJ (Partia Komuniste Jugosllave) Miladin Popoviq dhe Dushan Mugosha te cilet paten ndikim te ndjeshem ne orientimin e levizjes komuniste ne Shqiperi
Pas viteve [[2000]], [[Hysni Milloshi]] arriti me shumë përpjekje të rikrijonte [[PKSH]] e'u zgjodh Sekretar i Parë i saj. Në zgjedhjet e vitit [[2003]] e [[2007]] PKSH ka përkrahur [[PS]]-në dhe kandidatët e saj në zgjedhjet përkatëse. Por në vitin [[2011]] ajo debohet nga koalicioni i majtë i [[PS]]-së, ndaj në zgjedhjet vendore PKSH vendos të kanidoj e vetme duke nxjerr kandidatin e tretë për Tiranën Hysni Milloshin, krah Lulzim Bashës dhe Edi Ramës.<ref>http://www.gazetatema.net/web/2011/04/09/hysni-milloshi-do-punoj-me-berishen-ja-si-me-ndihmoi-lsi-per-te-kandiduar/</ref> Në këto zgjedhje Milloshi nuk arriti të fitonte pasi mori 1394 vota<ref>http://result.cec.org.al/?q=1&r=31&l=384</ref>, por e dëmtoi rëndë Edi Ramën pasi lufta midis tij dhe Bashës ishte në pak vota.
Ne mledhjen themeluse u zgjodh komiteti i perkohshem qendror me Enver Hoxhen ne krye dhe komiteti qendror i rinis komunise shqiptae me Qemajl Stafen ne krye. PKSH-ja u organizua ne baze te parimeve bolshevike me nje diciplin te hekurt te antarve te saj. Ne programin e saj PKSH-ja zotohej se se do te angazhohej ne per bashkim pa dallim feje krahine a ideje dhe do organizonte kryengritjen e pergjithshme te armatosur kunder pushtuesit fashist dhe se do te krijonte nje qeveri demokratike
 
==Shih edhe==