Dallime mes rishikimeve të "Partia Komuniste e Shqipërisë"

Rejected the last text change (by Meri toni 123456789) and restored revision 1100711 by Thijs!bot
(Rejected the last text change (by Meri toni 123456789) and restored revision 1100711 by Thijs!bot)
Me vendim të Kongresit të Parë PKSH e ndryshoi emrin në [[PPSH]].
 
==Ritrasformimi i PPSH-së në PKSH==
Krijimi i partis komuniste shqiptare (PKSH)
Pas viteve [[2000]], [[Hysni Milloshi]] arriti me shumë përpjekje të rikrijonte [[PKSH]] e'u zgjodh Sekretar i Parë i saj. Në zgjedhjet e vitit [[2003]] e [[2007]] PKSH ka përkrahur [[PS]]-në dhe kandidatët e saj në zgjedhjet përkatëse. Por në vitin [[2011]] ajo debohet nga koalicioni i majtë i [[PS]]-së, ndaj në zgjedhjet vendore PKSH vendos të kanidoj e vetme duke nxjerr kandidatin e tretë për Tiranën Hysni Milloshin, krah Lulzim Bashës dhe Edi Ramës.<ref>http://www.gazetatema.net/web/2011/04/09/hysni-milloshi-do-punoj-me-berishen-ja-si-me-ndihmoi-lsi-per-te-kandiduar/</ref> Në këto zgjedhje Milloshi nuk arriti të fitonte pasi mori 1394 vota<ref>http://result.cec.org.al/?q=1&r=31&l=384</ref>, por e dëmtoi rëndë Edi Ramën pasi lufta midis tij dhe Bashës ishte në pak vota.
Pas pergaditjeve dhe kontakteve mes grupeve komuniste shqiptare prej 4-8 nentor 1941,ne Tiran u mbajt mledhja themeluse e PKSH. ne mledhje moren pjes edhe 2 delegat te PKJ (Partia Komuniste Jugosllave) Miladin Popoviq dhe Dushan Mugosha te cilet paten ndikim te ndjeshem ne orientimin e levizjes komuniste ne Shqiperi
Ne mledhjen themeluse u zgjodh komiteti i perkohshem qendror me Enver Hoxhen ne krye dhe komiteti qendror i rinis komunise shqiptae me Qemajl Stafen ne krye. PKSH-ja u organizua ne baze te parimeve bolshevike me nje diciplin te hekurt te antarve te saj. Ne programin e saj PKSH-ja zotohej se se do te angazhohej ne per bashkim pa dallim feje krahine a ideje dhe do organizonte kryengritjen e pergjithshme te armatosur kunder pushtuesit fashist dhe se do te krijonte nje qeveri demokratike
 
==Shih edhe==