Ndryshimi mes inspektimeve të "Njeriu"

227 bytes added ,  8 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 137.132.3.10 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.
v (U kthyen ndryshimet e 137.132.3.10 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.)
{{Taxobox
| name = Njeriu<ref name=msw3>{{MSW3 Groves | pages = | id = 12100795}}</ref>
| image = Human.svg
| image_caption = Mashkulli dhe femra njeri
| fossil_range = [[Pleistoceni]] - Sot
== Historia ==
=== Evolucioni ===
[[Skeda:A.afarensis.jpg|thumb|left|upright|Një rindërtim i ''[[Australopithecus afarensis]]'', një paraardhës njerëzor që mund të ecte me dy këmbë, por që i mungonte një tru i madh si ai i njerëzve modernë]]
 
 
Studimi shkencor i evolucionit të njeriut shqetësohet rreth zhvillimit të gjinisë Homo, por gjithashtu përfshin studimin e hominidëve dhe hominëve të tjerë, si për shembull ''Australopiteku''. "Njerëzit modernë" cilësohen ose klasifikohen si lloji ''Homo sapiens'', të cilit i vetmi nënlloj ekzistues është ''[[Homo sapiens sapiens]]''. ''Homo sapiens idaltu'' (që fjalë për fjalë do të thotë "njeriu më i vjetër i zgjuar"), nënlloji tjetër i njohur është i zhdukur.<ref>[http://www.anth.ucsb.edu/projects/human/# Human evolution: the fossil evidence in 3D], by Philip L. Walker and Edward H. Hagen, Dept. of Anthropology, University of California, Santa Barbara, retrieved April 5, 2005.</ref> ''Homo neanderthalensis'', që u zhduk rreth 30000 vjet më parë, herë pas here është klasifikuar si nënlloji "''Homo sapiens neanderthalensis''", por studimet e fundit gjenetike na sugjerojnë një shmangie të Neandertalit nga Homo sapiensi rreth 500000 vjet më parë.<ref>Green, R. E., Krause, J, Ptak, S. E., Briggs, A. W., Ronan, M. T., Simons, J. F., et al. (2006) Analysis of one million base pairs of Neanderthal DNA. Nature, 16, 330–336. http://www.nature.com/nature/journal/v444/n7117/abs/nature05336.html</ref> Ngjashmërisht, ato pak kampione që na kanë mbetur prej ''Homo rhodesiensis'' janë klasifikuar ngadonjëherë si nënlloje, por kjo nuk është e pranueshme. Fillimisht, njeriu modern shfaqet në të dhënat e fosileve 195000 vjet më parë dhe studimet e biologjisë molekulare japin prova se koha e shmangies së njeriut modern nga çdo paraardhës i tij daton rreth 200000 vjet më parë.<ref>http://www.nsf.gov/news/news_summ.jsp?cntn_id=102968</ref><ref>
[[ka:ადამიანი]]
[[kg:Muntu]]
[[kk:Саналы адамАдам]]
[[kn:ಮಾನವ]]
[[ko:사람]]
64

edits