Dallime mes rishikimeve të "Ëndrra"

1.552 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 99.233.106.208 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.
v (U kthyen ndryshimet e 99.233.106.208 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.)
Problemi kryesor që ka kjo mënyrë interpretimi është se një simbol mund të mos kishte të njëjtin kuptim për çdo ëndërrues. P.sh., shkencëtarë të tjerë konstatojnë shumë më pak ëndrra seksuale sesa Froidi.
 
== Roli i ëndrrave ==
18 Mars 2012. Rrethë orës 2:30 am. Pashë ëndërr në një vend, ishte përëndimi i diellit, nuk kishte asgjë rrethë e rrethë, asnjë bimë, asnjë ndërtesë, vetëm qielli dhe dielli. Toka ku shkelja me këmbët e mia ishte e fortë e shtruar në grurë dhe e rrafshët. Pasi pashë drita të kaltërta të shkëlqyeshme, pashë që dilnin nga toka disa kutia katër-këndëshe, ku ansoret e tyre ishin të hapura dhe të mbuluara me nga një perde të tejdukshme. Pashë para meje njerzë sikur në pritje. Pastaj ndëgjova një zë që thërriste njerzit me emra, dhe ata zinin vende nëpër ato kutia. Kur zëri thërriste me emra, ata që hynin në kutia dukeshin si trupa njerzish ngjyr qielli të shkëlqyeshme. Kutiat ngjiteshin njëra pas tjetrës duke dalë nga toka, dhe disa nga ato fluturonin për në qiellë. Zëri vazhdoj të thërriste sipas emrave, dhe unë isha i habitur, isha në radhë, dhe thashë me veten time: "Nuk jam i denjtë të marrë pjesë këtu". Pashë një nga kutiat që doli nga toka, rrezet e diellit kalonin nëpër të, dhe fryente një erë e lehtë, dukej sikur ishte Kutia e fundit në atë vend. dhe ndëgjova zërin kur thirri një emër: "Shannon". Unë shikova dhe nuk pashë njeri para meje në radhë, në fakt, isha unë në krye të radhës, dhe zëri thirri prap me emër: "Shannon" ... Unë shikova rreth e rrotull dhe nuk pashë njeri që të hyjë në kutinë e fundit. Dhe sikur në pytje, me zë të ulët thashë: "Agron???" dhe zëri e përsëriti emrin tim me të madhe, dhe shumë pastër tha: "Agron!"
 
Endrra mundëson sadisfaksionin e maskuar të dëshirës së ndrydhur gjatë zgjimit. Interpretimi i saj është "rruga mbretërore e cila mundëson ndërgjegjësimin e të pandërgjegjshmes gjatë jetës psiqike". E tillë është përmbledhja, teza frojdiane, e cila shfaqet në vetë veprën themeltare të vetë psikanalizës, Interpretimi i Endrrave, (1900a).
Kur u zgjova në mëngjes, fillova ta kërkoj domethanjen e emrit Shannon, pas një kërkimi të shkurtër gjeta se emri Shannon, shqiptohet ( Shan Nun ) që në Hebraishtë do të thotë: "Zoti është i Dhembshëm" ky emër Shannon përdorët për Djemë dhe Vajza sepse domethanjen e ka "Zoti është i Dhembshëm ose i Mëshirshëm"
 
Emri Shannon përdorët në Amerikë dhe Irlandë
== Ëndrra në fe ==
 
== A ëndërrojnë kafshët? ==