Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Jordan"

ska përmbledhje të redaktimeve
= Vitet e hershme =
 
Xhordan ka lindur në Brooklyn, Nju York, bir i Deloris , e cila punonte ne banke, dhe Xhejms R. Xhordan, Sr., një përgjegjës aparaturash.Familja e tij u shperngul ne  Wilmington, Pjesë veriore e Karolines, kur ai ishte shume I vogel. Xhordan frekuentoi gjimnazin Emsley A. Laney  në Wilmington, ku ai ankoroi  karieren e tij atletike duke luajtur bejsboll, futboll, dhe basketboll. Ai  provoi ekipin e universitetit   gjatë  vitit të dytë si student , por në  gjatesine 5'11" (1.80 m), ai ishte s humeshume I shkurter per te luajtur ne ate nivel andaj ai beri nje rrezik te madh per jeten e tij duke u varur me nje litar per kembe me kok posht qe te zgjatej por kjo gje ishte shum e rrezikshme . Miku I tij me I gjate,Harvest Leroy Smith, ishte i vetmi student i vitit të dytë ne ekip.I motivuar per te provuar vleren  e tij , Xhordan u be  ylli i ekipit te te vegjelve te universitetit Laney's , dhe shenoi disa 40 pikësha per loje.Veren pasardhese, ai u zgjat  katër inch (10 cm) dhe I stervitur rreptesisht.Pasi fitoi një vend ne ekipin universitar, Xhordan arriti nje mesatare prej 20 pike për lojë gjate dy sezoneve te tij te fundit  gjate gjimnazit.Si me I rritur, ai u zgjodh tek ekipi McDonald's All-America pasi arriti nje mesatare prej një dyshifrori te trefishte : 29.2 pike, 11.6 kercime, dhe 10.1 asistime.
Në 1981, Xhordan fitoi një burse shkolle te Universitet i Karolines veriore në Kishëzen ne koder, ku ai ishte një anëtar i Omega Psi Phi dhe u diplomua në gjeografi kulturore.SI një fillestar në sistemin e orientuar te skuadres te trajnerit Dean Smith, ai u titullua ACCFreshman I vitit pas ai arriti nje mesatare prej 13.4 pikesh për lojë (ppg) mbi 53.4% qitje (perqindja ne gjuajtjet). Ai  bëri gjuajtjen e fitores ne vitin  1982 ne kampionatin NCAA  kundër Georgetown,i cili drejtohej nga rivali I tij I ardhshem I NBA Patrick Ewing. Xhordan më vonë e pershkruajti kete gjuajtje si piken kthyese te lojes me te rendesishme te  karierës se tij basketbollistike. Gjatë tre seazoneve në Pjesë veriore te Karolines, ai arriti nje mesatare prej 17.7 ppg mbi 54.0% qitje, dhe i shtoi 5.0 kercime për lojë(rpg). Pas fitores se titullit Naismith dhe Wooden lojtari I kolegjit I vitit në 1984, Xhordan la Pjesën veriore te Karolines një vit përpara  diplomimit te tij per te hyre ne  1984 ne skicen e NBA . Çikago Bulls  zgjodhen Xhordanin ne zgjedhjen e tretepas Hakeem Olajuwon(Houston Rockets) dhe Sam Bowie (Portland Trail Blazers). Xhordan u kthye ne Karolinen veriore per  te plotësuar diplomimin e tij në 1986.
Profesional sportiv karierë
Anonymous user