Dallime mes rishikimeve të "Mejn"

977 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.2) (roboti shtoj: kk:Мэн (штат))
No edit summary
{{Shtetet e SHBA-së
|emri në shqip = Mein
|flamuri = Flag of Maine.svg
|emblema = Seal of Maine.svg
|vendodhja = Map of USA ME.svg
|emër_tjetër = The Pine Tree State (Shteti i Pishave)
|kryeqyteti = [[Augusta]]
|motoja = "Dirigo" (''Lat. Udhëheq'')
|sipërfaqja = 91.646
|popullsia = 1.328.188
|dendësia = 16,6
|anëtarsimi = [[15 mars]] [[1820]] (i 23-ti)
|zona_kohore = [[Zona Kohore Lindore (Amerika e Veriut)|Lindore]]: [[Koha Universale e Koordinuar|UTC]][[Koha Standarte Lindore|-5]]/[[Koha e Ndryshuar Lindore|-4]]
|guvernator = Paul LePage (R)
|shkurtimisht = ME
|faqja_zyrtare = [http://www.maine.gov/ www.maine.gov]
|emri rasa dhanore = Meinit
|shënim =
}}
 
'''Maine''' (shqiptohet: mejn) është një shtet në rajonin e New England të [[Shteteve të Bashkuara]], që kufizohet nga Oqeani Atlantik në lindje dhe jug, New Hampshire në perëndim, dhe provincat kanadeze të Quebec në veriperëndim dhe New Brunswick në verilindje. Maine është pjesa më veriore dhe më lindore e New England. [[Shkurtesa]] postare e Maine është '''ME'''.