Ndryshimi mes inspektimeve të "Budapesti"

No change in size ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: mdf:Будапешт)
|harta_gjerësi = 300
|harta = Hungaria
|gjerësi gjerësia = 47.471944
|gjatësi gjatësia = 19.050278
}}
'''Budapesti''' është kryeqyteti i [[Hungaria|Hungarisë]]. Si qyteti më i madh i Hungarisë, ai shërben si qendra kryesore politike, kulturore, tregëtare, industriale dhe e transportit. Në 2009, Budapesti kishte 1.712.210 banorë, një rënie nga kulmi që u arrit në mesin i viteve 1980 prej 2.1 milion. Si zonë metropolitane Budapesti ka 3.271.110 banorë. Qyteti mbulon një sipërfaqe prej 525 kilometra katrorë brenda kufijve të tij. Budapesti u bë një qytet i vetëm që përfshin të dy brigjet e lumit Danub pas bashkimit më [[17 nëntor]] [[1873]] të qyteteve Buda dhe Obuda të bregut të djathtë (perëndimor)të lumit [[Danub]], me qytetin Pest që ndodhet në bregun e majtë (lindor) të lumit.