Dallime mes rishikimeve të "Plutoni (planet)"

10 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti ndryshoj: ilo:Pluto; Ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (roboti shtoj: lez:Плутон)
v (r2.7.2) (roboti ndryshoj: ilo:Pluto; Ndryshime kozmetike)
<p>Rrotullimi rreth Diellit : 248 Vjet </p>
<p>Rrotullimi rreth Vetës : 6,9 orë </p>
<p>Temperatura : -229 &nbsp;°C Poshtë Zeros </p>
<p>Nëse në Tokë peshon 68 kg në Pluto peshon 4,5 kg </p></b>
 
Plutoni është mbyllur në një rezonancë 03:02 më Neptunin.
 
Ashtu si Urani, edhe Plutoni është në kënd pothuajse të drejtë më planin e orbitës së tij. Temperatura në sipërfaqen në Plutonit varion midis rreth -235 -210 &nbsp;°C.
 
Përbërja e Plutonit është e panjohur, por dendësia e tij (rreth 2 gm/cm³) tregon së ai është ndoshta një përzierje e shkëmbit 70 % dhe 30 % ujë akullit. Zona të shndritshme të sipërfaqes janë të mbuluar më shërbime të azotit - i ngurtë më sasi të vogël gjithashtu dhe metanit + monoksidit të karbonit ose siç njihet ndryshe CO. Përbërja e zonave të errëta në sipërfaqen e Plutonit është e panjohur.
[[ia:Pluton (planeta nano)]]
[[id:Pluto]]
[[ilo:Pluto (ansisit a planeta)]]
[[io:Plutono]]
[[is:Plútó (dvergreikistjarna)]]