Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeografia e Gjermanisë"

v (r2.7.1) (roboti shtoj: vi:Địa lý Đức)
|}
 
lumilumi
==Hidrografia==
Gjermaninë e përshkojnë lumenjtë Ren (Rajna), Ems, Vezer dhe Laba. Rrjedhi prej pjesëve jugore të shtetit dhe gravitojnë në Detin e Veriut. Uji relativisht i mjaftueshëm gjat vitit, pjerrtësia e vogël, mundësia e mirë për lidhje me kanale I kanë mundësuar të shfrytëzohen për lundrim. Ujërat jugorë i mbledh Danubi, i cili Gjemaninë e lidhë me shum shtete të Evropës së Mesme
=== Pasuritë natyrore ===
Anonymous user